قوانین و مقررات

کاربر گرامی لطفا قبل از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری و استفاده از پلتفرم شاگو نسبت به مطالعه دقیق قوانین و مقررات ذیل اقدام نمایید. توجه داشته باشید که انتخاب گزینه "قوانین و شرایط را خوانده و قبول دارم" به منزله قبولی و پذیرش تمامی شرایط و ضوابط مندرج در این بخش می باشد.

قوانین عمومی :

توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های شاگو منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. در صورتی که در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌های شاگو تغییراتی در آینده ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما از پلتفرم به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

 1. تعاریف

شرکت: شرکت کارآفرینان ماهان سپهر به شماره ثبت 540085 به عنوان صاحب امتیاز پلتفرم شاگو

شاگو: یک پلتفرم که کسب و کارها و کالا و خدمات را معرفی می نماید و کسب و کارها در آن اقدام به معرفی کالا ها و خدمات و بروز رسانی قیمت ها می نمایند.

پنل کاربری : پنلی است که از طرف "شاگو" در اختیار کاربران اعم از کسب و کارها یا کاربران عادی قرار گرفته و از این طریق می توانند حسب مورد نسبت به اخذ یا ارائه خدمات اقدام نمایند.

کاربر : شخصی حقیقی یا حقوقی است که از خدمات و اطلاعات شاگو استفاده میکند، کاربر می تواند دارای حساب کاربری در شاگو باشد و یا حساب کاربری در شاگو نداشته باشد و از امکانات حساب کاربری استفاده نکند.  

کسب و کار : منظور از کسب و کار هر شخص حقیقی یا حقوقی است که مبادرت به فروش کالا یا ارائه خدمات می نماید و درخواست درج اطلاعات خود در پلتفرم شاگو را دارد.

کسب و کار  ثبت شده : منظور از کسب و کار  ثبت شده ، شخصی حقیقی یا حقوقی است که  درخواست ثبت اطلاعات تماس ، محصولات و کالاها و خدمات خود در شاگو را نماید و حداقل دارای یک کسب و کار ثبت شده در شاگو است.

 1. شرایط عمومی
 • کاربران می توانند بدون ثبت نام در پلتفرم شاگو وایجاد حساب کاربری از آن بازدید کنند لکن ایجاد حساب کاربری و ثبت نام امکان استفاده از سایر خدمات قابل ارائه توسط شاگو را فراهم می آورد.
 • در زمان ثبت نام در شاگو و ایجاد حساب کاربری کاربران اعم از کاربر عادی یا کسب و کار می بایست با گزینه "قوانین و شرایط را خوانده و قبول دارم"  موافقت نمایند تا حساب کاربری آنها ایجاد گردد و در این صورت مجاز به ایجاد حساب کاربری و استفاده از خدمات شاگو می باشند.
 •  مسئولیت حفظ محرمانگی و حفاظت از اسناد و مدارک بارگذاری شده و اطلاعات وارد شده در پلتفرم توسط کاربران به عهده شاگو می باشد و شاگو در این خصوص نهایت سعی و تلاش خود را انجام می دهد. لکن در صورت سوء استفاده افراد متخلف و وقوع اعمال مجرمانه توسط اشخاص ثالث شاگو مسئولیتی در اینخصوص نخواهد داشت و کاربر هیچگونه ادعایی نمی تواند داشته باشد. همچنین مسئولیت اسناد بارگذاری و اطلاعات ارائه و درج شده توسط کاربران با خود آنان خواهد بود و در اینخصوص مسئولیتی متوجه شاگو نیست و در صورت برخورد با موارد مغایر با قوانین و مقررات جاری کشور، شاگو حق اعتراض و پیگیری موضوع نزد مراجع ذیصلاح قضایی را خواهد داشت.
 • مسدود کردن حساب کاربری اعم از کاربر عادی و کسب و کار در هر زمان و بنا به تشخیص شاگو امکانپذیر خواهد بود و در این خصوص ملزم به پاسخگویی نیست و تنها گزارشی از روند و دلایل وقوع را برای کاربر ارسال خواهد کرد و کاربر در این خصوص حق هیچ گونه اعتراض به شاگو و یا طرح موضوع نزد مراجع قانونی را ندارد. 
 • در صورت مشاهده هر گونه مغایرت و تناقض در اطلاعات و اسناد و مدارک ارائه شده توسط کاربر با اطلاعات و اسناد و مدارک واقعی، شاگو می تواند حساب کاربری مربوطه را مسدود کند. به این منظور شاگو می تواند از کاربران در فواصل زمانی مختلف و به صورت تصادفی درخواست اطلاعات تکمیلی نماید.
 • در صورت مشاهده هر گونه تخلف یا هرگونه سعی در تقلب و یا تغییر در نحوه صحیح کارکرد پلتفرم ، شاگو  می تواند بدون اطلاع قبلی حساب کاربری را بنا به تشخیص خود بصورت موقت و یا بطور دائم غیر فعال و مسدود نماید.

در این خصوص کاربران تنها یکبار حق ارائه اعتراض به شاگو را خواهند داشت که در این مورد نیز کاربر می بایست اطلاعات کاملی را در خصوص اثبات ادعای خود به شاگو ارائه نماید و شاگو در رد یا پذیرش این اعتراض مختار است و کاربر حق شکایت و اعتراض مجدد را از خود سلب می نماید. در صورت بروز خسارات و ضرر و زیان مادی و معنوی به شاگو و یا سایر اشخاص ثالث مرتبط در این مورد، کاربر ملزم به تقبل کلیه خسارات و حقوق ضایع شده می باشد.

 1. پنل کاربری کاربران عادی
 • ایجاد حساب کاربری برای هر شخص حقیقی یا حقوقی در شاگو مجاز است.
 • نام کاربری نباید مغایر با قوانین و مقررات کشور باشد.
 • پنل کاربری کاربران عادی کاملا به صورت رایگان و فعال خواهد بود و بابت استفاده از آن شاگو هزینه ای از کاربران عادی دریافت نمی نماید.
 • شخص ثبت نام کننده حق استفاده از پنل کاربری را دارد و در صورت ارائه نام کاربری و رمز عبور به اشخاص ثالث و بروز هرگونه اشکال، ایراد و سوءاستفاده احتمالی آتی، شخص کاربر مسئولیت عواقب آن را به عهده خواهد داشت.
 • در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن نام کاربری و رمز عبور و یا فراموشی آن توسط کاربر، کاربر موظف است بلافاصله از طریق راه های ارتباطی با پشتیبانی شاگو تماس حاصل نموده و شاگو را در جریان موضوع قرار دهد. در هر صورت مسئولیت حفظ و نگهداری از نام کاربری و رمز عبور با کاربران است.
 • استفاده از خدمات پنل کاربری در شاگو از طریق ایجاد حساب کاربری امکانپذیر است و کاربر در زمان ثبت نام می بایست اقدام به وارد کردن نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه خود می باشد. کاربر در این خصوص قبول می نماید که اطلاعات درخواستی را بصورت کاملا صحیح در شاگو وارد نماید.
 • شماره تلفن همراه وارد شده در زمان ایجاد حساب کاربری و ثبت نام در شاگو می بایست به نام شخص استفاده کننده باشد و کاربر می پذیرد که صاحب امتیاز خط تلفن همراه مذکور است. در صورت ادعای اشخاص ثالث در خصوص مالکیت خط تلفن همراه مذکور، مسئولیت آن در برابر صاحب امتیاز خط تلفن همراه،  بعهده کاربر خواهد بود و شاگو به محض آگاهی از این موضوع نسبت به مسدود نمودن حساب کاربری و لغو عضویت کاربر اقدام خواهد نمود.
 • امکان ایجاد حساب کاربری به عنوان کاربر عادی و کسب و کار توسط هر شخص در شاگو وجود دارد.
 • در صورت بروز وقایعی از قبیل وقوع بلایای طبیعی، جنگ، شرایط غیرعادی، قطعی کلی شبکه اینترنت و دیتا، خرابی در هاستینگ، فیلترینگ و...  که خارج از اختیار شاگو می باشد، هیچ مسئولیتی در قبال عدم انجام تعهدات متوجه شاگو نخواهد بود. 
 1. پنل کاربری کسب و کارها
 • به منظور تایید کسب و کارها، می بایست کاربران اطلاعات درخواستی در صفحه ثبت کسب و کار را ثبت و در اختیار شاگو قراردهند.
 • ثبت کسب و کار در شاگو به منزله پذیرش و تایید آن نمی باشد و تایید یا عدم تایید کسب و کار به منظور ثبت نهایی و ایجاد امکان استفاده از پنل کاربری با شاگو است و شاگو در این خصوص مختار است.
 • اطلاعات ارائه شده از سوی کسب و کارها می بایست بطور صحیح در اختیار شاگو قرار گیرد و در صورت بروز خسارت ناشی از عدم ارائه صحیح اطلاعات، اسناد و مدارک و سایر موارد مورد نیاز کلیه مسئولیت ها متوجه کاربر خواهد بود و شاگو ضمن مسدود کردن حساب کاربری و لغو عضویت کسب و کار، حق اعتراض و پیگیری موضوع نزد مراجع قانونی را خواهد داشت.
 • شاگو در هر زمان و بنا به تشخیص خود می تواند همکاری خود با کسب و کارها را قطع نموده و در صورت دریافت وجه جهت عضویت هیچگونه باز پرداختی صورت نخواهد پذیرفت مگر در برخی موارد که آن هم بنا به تشخیص شاگو این موضوع اتفاق خواهد افتاد.
 •   تکالیف قانونی کسب و کارها و رعایت آنها همچون ارائه فاکتور مورد تایید مراجع ذی ربط به عهده کسب و کار بوده و شاگو به هیچ عنوان در خصوص کالا و خدمات کسب وکارها دخالتی نمی نماید.
 •  در صورت لزوم و بنا به تشخیص شاگو امکان ایجاد توافقنامه خاص و اختصاصی برای برخی از کسب و کارها وجود خواهد داشت لکن مادامی که این اتفاق رخ نداده باشد طرفین ملزم به رعایت مفاد توافقنامه حاضر خواهند بود و در صورت امضاء توافقنامه جدید و اختصاصی این توافقنامه باطل تلقی می گردد.
 • درج اطلاعات وارد شده یا ارئه شده توسط کاربر در پلتفرم منوط به پذیرش شاگو می باشد و شاگو در اینخصوص اختیار کامل داشته و این حق را برای خود محفوظ می دارد که نمایش یا عدم نمایش بخشی یا تمام اطلاعات وارد یا ارائه شده توسط کاربر را در صورت لزوم در اختیار دارد. در خصوص این بند نیز کاربر می پذیرد که حق شکایت و اعتراض را ندارد. 
 • شاگو تنها کالاهایی را در پلتفرم خود قرار می دهد که با قوانین جمهوری اسلامی ایران سازگاری داشته باشد (کالاهایی از قبیل انواع دخانیات مثل سیگار و تنباکو و امثالهم، مشروبات الکلی،آنتی ویروس eset، اسپری های wd-40، محصوالاتی با برندهای الیکس، دایلکس و لدورا و سایر کالاهای مغایر با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران) و تمامی کسب و کارها نیز متعهد به ارائه کالاهایی مطابق با شرایط فوق می باشند و در صورتی تخطی تمامی عواقب ناشی به عهده کسب و کار بوده و شاگو حق اعتراض و پیگیری موضوع نزد مراجع قانونی را خواهد داشت.
 • با توجه به اینکه امکان درج نظر کسب و کارها و کالاها و خدمات توسط کاربران و همچنین ارسال استعلام خرید و پاسخ استعلام توسط کاربران (اعم از کاربر عادی و کسب و کارها) در شاگو فراهم گردیده است، کلیه نظرات و استعلام ها و پاسخ های مربوطه الزاما با تایید شاگو قابل درج و انتشار و ارسال خواهد بود و در صورت مشاهده هرگونه نظر یا مطالب مجرمانه یا خلاف  عرف و قانون، شاگو حق حذف و عدم درج و ارسال آنرا برای خود محفوظ می دارد و حق پیگیری های بعدی قانونی نزد مراجع ذیصلاح را خواهد داشت. ذکر این نکته ضروری است که شاگو کنترل های لازم در این خصوص را انجام خواهد داد لکن در صورت بروز اتفاقات خاص شاگو هیچ گونه مسئولیتی در این مورد نخواهد داشت و هیچ کسب و کاری نیز مجاز به درخواست حذف نظرات و سایر موارد مندرج در سایت نخواهد بود. همچنین کاربران نمی بایست تنها بر مبنای نظرات درج شده سایر کاربران در خصوص کالا یا خدمات و کسب و کارها، تصمیم گیری نماید و نظرات کاربران از نظر فنی مورد تائید شاگو  نیست. 
 1. مسئولیت ها و تعهدات
 • شاگو تمام تلاش خود در جهت تسهیل دسترسی کاربران به منظور مقایسه و جستجوی قیمت انواع کالا و خدمات و کسب و کارهای مختلف و سایر خدمات قابل ارائه بکار خواهد بست.
 • شاگو مرجع راهنمای معرفی کالاها و خدمات و کسب و کارهای ثبت شده در آن به عموم مردم است، لذا در خصوص قیمت های اعلام شده کالاها و خدمات توسط منابع تامین کننده آنها مسئولیتی متوجه شاگو نخواهد بود. هر کسب و کار ثبت شده می تواند کالاها و خدمات قابل ارائه خود را تعیین نماید و در فرآیند قیمت گذاری شاگو نقشی نخواهد داشت و به همین دلیل نیز تفاوت احتمالی در قیمت های مندرج برای کالا و خدمت قابل مشاهده می باشد که البته این امر نیز خود موجب ایجاد رقابت و امکان مقایسه قیمتها  و انتخاب بهترین کالا از نظر قیمت و کیفیت توسط کاربران خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که شاگو تنها بستری برای مشاهده و مقایسه و انتخاب کالا و خدمت ارائه شده توسط کسب و کارها را فراهم می آورد و امکان خرید مستقیم از طریق شاگو برای کاربران وجود ندارد و شاگو هیچگونه دخالتی در روند کارکرد کسب و کارها و همچنین ارسال کالا و ارائه خدمات و یا دریافت وجه مابین فروشندگان و خریداران را ندارد و متعاقبا نیز هیچگونه مسئولیتی در قبال عملکرد کسب و کارها را نخواهد پذیرفت.
 • شاگو در خصوص تولید و ایجاد محتوا سعی در استفاده از بهترین و معتبرترین مراجع و ایجاد محتوای صحیح می نماید لکن هیچ گونه تضیمنی از سوی شاگو مبنی بر بدون خطا و اشتباه بودن و یا کامل و قابل اتکا بودن مطالب وجود نخواهد داشت. بنابراین شاگو مسئولیتی درباره کیفیت کالا و خدمات، نحوه ارسال، بسته بندی، هزینه ها و به طور کلی هر مورد که ناشی از روابط کاربران با کسب و کارها است، نخواهد داشت. © کلیه محتویات پلتفرم شاگو شامل قانون حق تکثیر شده و به شاگو تعلق دارد.
 • استفاده از پلتفرم شاگو برای کسب و کارها صرفا به منظور نمایش اطلاعات و کالا و خدمات کسب و کار می باشد.کسب و کار و کاربران آن صراحتاً تصدیق و موافقت می نماید که در راستای موارد فوق از پلتفرم شاگو استفاده خواهند کرد.
 • پلتفرم شاگو به گونه ای طراحی شده است که بر روی غالب دستگاه ها و شبکه های ارتباطی بخوبی عمل می نماید و شاگو تمامی تلاش خود در جهت بهبود آن را نیز بعمل خواهد آورد. لکن شاگو هیچگونه تضمینی نسبت به اجرا شدن پلتفرم خود بر روی تمامی دستگاه‌ها یا شبکه‌های ارتباطی نخواهد داد. همچنین کاربر می بایست نسبت به تهیه کلیه لوازم و ابزار لازم جهت دسترسی و استفاد هاز پلتفرم شاگو را شخصاً تأمین و تهیه نماید.

واحد پشتیبانی شاگو از طرق ذیل نسبت به راهنمایی و رفع ایرادات احتمالی کاربران اقدام می نماید:

 • به صورت 24 ساعته از طریق دریافت و ارسال ایمیل
 • در ساعات اداری به صورت تلفنی
 • از طریق نرم افزارهای پیام رسان موجود و معرفی شده در سایت شاگو تا ساعت 20 شب
 1. شرایط غیر فعال سازی حساب کاربری

شاگو می تواند در صورت بروز هر کدام از موارد ذیل به تنهایی یا به صورت کلی و یا بنا به دستور مقامات و مراجع ذیصلاح قضایی، نسبت به انسداد و غیر فعال سازی دائم و یا غیر فعال سازی موقت حساب کاربری اعم از کاربر عادی و یا کسب و کار اقدام نماید.

 • در صورت نقض هر یک از تعهدات مندرج در قوانین و مقررات پلتفرم شاگو
 • در صورت افشای اطلاعات
 • در صورت هرگونه فعالیت مغایر با قوانین و مقررات جاری کشور

بدین منظور شاگو می تواند در ابتدا یک اخطار از طریق ایمیل یا سایر راه های ارتباطی بصورت کتبی یا شفاهی به کاربر اعلام نماید و در صورت عدم انجام عمل موثر و ترتیب اثر ندادن اخطار، مطابق قوانین و مقررات نسبت به  انسداد و غیر فعال سازی دائم و یا غیر فعال سازی موقت حساب کاربری حسب مورد اقدام نماید.

 1. سایر مقررات
 • شاگو امکان تغییر قوانین و مقررات به صلاحدید و بنا به تشخیص خود در هر زمان را دارد. در صورت تغییر قوانین و مقررات، شاگو ظرف مدت معینی که کمتر از 20 روز نخواهد بود نسبت به اطلاع رسانی در خصوص آن اقدام می نماید. کاربران از تاریخ قرارگرفتن قوانین و مقررات جدید در پلتفرم که برای عموم افراد قابل مشاهده است، می بایست نسبت به آن توجه نموده و از تاریخ لازم الاجرا شدن کاربران تمامی شرایط و قوانین و مقررات مندرج را پذیرفته و قبول می نمایند. در صورت بروز اختلاف در خصوص مفاد قوانین و مقررات کاربران حق هیچگونه اعتراض و یا ادعایی را نخواهند داشت و تنها می توانند از خدمات پلتفرم شاگو استفاده  ننمایند و در صورت پذیرفتن شرایط و قوانین و مقررات در زمان ثبت نام و ایجاد حساب کاربری، ادعایی در مورد عدم اطلاع از قوانین قابل پذیرش نخواهد بود.

در صورت بروز اختلاف میان کاربران و شاگو قبل از قرارگرفتن و لازم الاجرا شدن قوانین و مقررات جدید، قوانین و مقررات براساس مفاد قوانین قبلی قابل اجرا می باشد.

کاربران موافقت می نمایند که در صورت بروز خسارت ناشی از توقف فعالیت در پلتفرم شاگو به دلیل تغییر در قوانین و مقررات چه در مورد کاربران و چه در مورد سایر اشخاص ثالث، هیچگونه ادعایی نسبت به شاگو نخواهند داشت و در این خصوص شاگو هیچگونه مسئولیتی نداشته و ادعایی را نخواهد پذیرفت.

 • عدم دسترسی منظم کاربر به پلتفرم شاگو و یا عدم بررسی اعلان ها از سوی کاربران مسئولیتی را متوجه شاگو نخواهد کرد و دسترسی مداوم و بدون وقفه کاربران به پلتفرم از سمت شاگو تضمین نخواهد شد.
 • راه های ارتباطی شاگو با کاربران از طرق مختلف مانند ایمیل، پیامک، تماس تلفنی و یا سایر راه های ارتباطی اعلام شده در پلتفرم می باشد و کاربران می پذیرند کلیه اعلان های شاگو صرفا از طرق مذکور ارسال و مشاهده شده تلقی می گردد.
 • در صورت ورود خسارت به شهرت، اعتبار و یا دارایی های شاگو که ناشی از اقدام و عمل کاربر باشد، این موضوع بعنوان تخلف از شرایط قرارداد و قوانین و مقررات تلقی گردیده و شاگو این حق را برای خود محفوظ می‌داند که ابتدا حساب کاربری شخص مذکور را مسدود و بصورت دائم غیر فعال می نماید و در صورت لزوم نسبت به طرح دعوی و پیگیری قانونی و حقوقی علیه شخص مذکور اقدام نموده و خسارات احتمالی و حقوق قانونی خود را مطالبه نماید.
 • در صورت انتقال مالکیت پلتفرم به اشخاص ثالث به هر نحو، خللی در حساب کاربری کاربران ایجاد نخواهد نمود و کاربران همچنان از خدمات وامکانات پلتفرم بهره مند خواهند بود.
 • کلیه حقوق و مالکیت مادی و معنوی و فکری پلتفرم شاگو اعم از محتوا، طراحی ظاهری، علائم تجاری، لوگو و سایر مواردی که تحت حمایت قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب سال 1347 هستند از جمله متن، گرافیک، دکمه‌ها، تصاویر، صداها، کلیپ های تصویری، داده‌های گردآوری‌شده و نرم‌افزار و سایر موارد مرتبط با این موضوع، متعلق به شرکت کارآفرینان ماهان سپهر به شماره ثبت 540085 بوده و تحت حمایت قوانین جمهوری اسلامی ایران ازجمله قانون تجارت الکترونیکی مصوب 1382، قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1347 و قانون جرائم رایانه ای مصوب 1388 می‌باشد. کاربران نیز صرفا حق استفاده از سامانه را در محدوده تعیین شده دارند و به هیچ وجه، هرگونه حقی اعم از محدود و یا نامحدود نسبت به حقوق و مالکیت مادی و معنوی و فکری و سایر موارد پیشگفته به کاربران تعلق ندارد.
 • در صورت استفاده کاربران از روش هایی مانندFraming، Mirroring یا سایر روش‌های دیگر و رائه نسخ دیگری از خدمات پلتفرم شاگو بر روی سرورهای دیگر و همچنین ایجاد اختلال و یا تغییر در پلتفرم شاگو یا در روش ارائه خدمات آن، مطابق قوانین و مقررات با او برخورد خواهد شد و شاگو حق اعتراض و طرح دعوی نزد مراجع ذیصلاح را برای خود محفوظ می دارد.
 • کاربر حق اجرای هر گونه نرم‌افزار یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری (Indexing)، مطالعه یا هر گونه فعالیت داده‌کاوی روی پلتفرم شاگو را ندارد.
 • در صورت اقدام کاربران به منظور اقدام به دسترسی غیر مجاز و سایر فعالیت ها که مشمول قانون مجازات رایانه ای یا سایر مقررات کشور گردد، شاگو کاربر را مورد پیگیری قضایی قرار داده شخص متخلف می بایست علاوه بر تحمل مجازات های قانونی تعیین شده نسبت به جبران خسارات وارده به شاگو نیز اقدام نماید.
 •  در صورت بروز اختلاف فیمابین، ابتدا  طرفین از طریق مذاکره وبه صورت مسالمت آمیز اقدام به حل و فصل موضوع و مورد اختلاف می نمایند و در صورت عدم حصول نتیجه در طول مدت حداکثر ۱0روز از ارسال اخطاریه از جانب یک طرف دال بر وجود اختلاف و دعوت به مذاکره، موضوع اختلاف قابل طرح نزد مراجع ذیصلاح قضایی خواهد بود.
 • در صورت وجود بند یا بندهایی در متن حاضر که مغایر با قوانین باشد، سایر بندها به قوت خود باقی بوده و دلیلی بر بی اعتباری سایر بندهای این قرارداد نخواهد بود.